Rögzített fogszabályozó készülékek

A rögzített fogszabályozó készülékeknek az előnye a kivehető fogszabályozókkal szemben, hogy a készülék folyamatosan a fogakhoz van rögzítve, így állandóan működik, a fogmozgatás folyamatos. 

Kinél alkalmazhatjuk a rögzített fogszabályozó készülékeket?

Elsősorban maradó fogazatra ragasztjuk a kis "tappancsokat", így általában a fogváltás után kezdjük vele a kezelést, 12-14 éves kortól 99 éves korig :) (Ez alól kivétel az úgynevezett "mini multibond" készülékek, mikor már vegyes fogazatban felragasztjuk a bracketeket, főkét a frontfogak rendezésére). A rögzített fogszabályozóval történő kezelésnek nincs felső határa életkor tekintetében. Sokkal inkább függ a fogak, illetve a fogágy állapotától.

Milyen részei vannak?

Fő elemei: bracket, tubus, ív. A bracket (zár) - egy kis, szögletes szerkezet, amelyet a fogakra ragasztunk fel (minden fogra eltérő típus kerül). Ehhez kötjük ki a fogszabályozó ívet, ami a fogakat meghatározott helyre, meghatározott pozícióba mozgatja. Első lépésekben lágy íveket használunk, elősegítendő a készülékhez történő hozzászokást, majd ezt követően, mikor már megszokta a páciens, jönnek az egyre merevebbek, amelyek már tökéletes ívbe rendezik a fogakat. A rendszeres vizitek alkalmával az ívek cserélődnek.

Mi a hatásmechanizmusa?

A fogszabályozó készülék egy enyhe, kontrollált erőt fejt ki a fogakra. A fogszabályozás során a csont szerkezete a fogszabályozó által leadott erő hatására átépül. A nyomás területén lebomlik, a húzóerő területén, azaz az ellentétes oldalon, felépül. Ezáltal tulajdonképpen a fog a csontban mozog.

Milyen típusai vannak?

1./ Hagyományos fém fogszabályozó készülék: 

Manapság ismét nagy népszerűségnek örvendenek a vagány fém fogszabályozók, melyet minden hónapban új színekkel dobhatunk fel. Előnyei közé tartozik, hogy könnyen tisztíthatóak, kedvezőbb árúak, gyors fogmozgatást várhatunk tőlük.

2./ Hagyományos esztétikus fogszabályozó készülékek:

Vannak akik előnyben részesítik az alig látható fogszabályozó készülékeket. Nekik ajánlom ezt a típust. Itt is gumikarikákkal rögzül a fogszabályozó ív a brackettekhez, ám itt a gumikarika nem színes, hanem átlátszó, ezzel is emelve a láthatatlanság élményét.

3./ Lágy erőkkel működő fém fogszabályozó készülék

A fogszabályozás egyik legújabb ága az úgynevezett önligirozó brackettek. Itt a készülék folytonos lágy erőket ad le, súrlódási tényezője is kedvezőbb, meggyorsítva a kezelés egészét. A folyamatosan leadott kisebb erők segítségével lehetőség van fog és csontbarát fogmozgatásra, így komfortosabbá teszi a készülék viselését.

4./ Lágy erőkkel működő esztétikus fogszabályozó készülék

A legmodernebb esztétikus fogszabályozó készülék, elszíneződő alkatrészek nélkül, mely a lágy erőkkel dolgozó rendszerek minden előnyével bír.